Logo
Menu

Trustee/Governor Terms of Office and Attendance Record

Members

NameType of Governor
Appointment to Office
Members – November
Members – January
Members – July
 
Allan MansfieldMember and Trustee
 05.12.2016
 / / 
 
Alan ShieldMember
 05.12.2016
 / /  
Iain FullerMember
01.05.2020
 / / 
 
Carole MorganMember01.03.2022N/AN/A
Tracy WatsonMember01.02.2022N/AN/A

Trustees

NameType of Governor
Appointment to Office
Trustee – October
Trustee – December
Trustee – February
Trustee – April
Trustee – May
Trustee – July
 
Allan MansfieldMember and Trustee
19.01.2021
/
 //AC  / 
 
Keith BrentnallTrustee
19.01.2021
/
 AC/ / 
 
Martin DemoilyTrustee
01.01.2020
/
 – – – – –Resigned 10.11.2021
 
Andrew TickleTrustee
20.05.2020
/
 / / / / 
 
Paul ThwaitesTrustee
18.11.2020
AC
 / / / / 
 
Adeel BashirTrustee
17.03.2021
AC
 /AC  ––  
Membership paused until 1 September 2022 
Louise FletcherTrustee17.03.2021
/
 / / / / 
 
Matthew WelchTrustee07.07.2021
/
 AC / /AC  
 
Julie ThomasTrustee07.07.2021
AC
 / / / / 
 
Lee BrownExecutive Principal
22.04.2014
/
 / / / / 
 
Sharon SmithTrustee (Co-opted)03.12.2021N/A////
Paul VinterTrustee (Co-opted)17.12.2021N/AN/A/AC/

Finance and Risk Management Meeting

NameRole
September 2021
November 2021
January 2022
March 2022
May 2022
July 2022
Allan MansfieldMember and Trustee
/
 / / / /  
Keith BrentnallTrustee
/
 / / AC /  
Martin DemoilyTrustee
/
 – – – – Resigned 10.11.2021 
Andrew TickleTrustee
/
 / / / /  
Paul ThwaitesTrustee
AC
 / / / /  
Adeel BashirTrustee
AC
 / / – – – Membership paused until 1 September 2022
Louise FletcherTrustee
/
 / AC /  
Matthew WelchTrustee (Co-Opted)
/
 / AC AC AC  
Julie ThomasTrustee
AC
 / AC / /  
Lee BrownExecutive Principal
/
 / / / /  
Sharon SmithTrustee (Co-opted)N/AN/A///
Paul VinterTrustee (Co-opted)N/AN/A/AC/

Audit Committee

NameRole
November 2021
February 2022
June 2022
 
Allan MansfieldAttendee / / / 
Matt WelchAttendee / / / 
Andrew TickleAttendee///
Sharon SmithAttendeeN/A//

Nunthorpe Academy Local Governing Body

 LGB – September 2021LGB – December 2022LGB – January 2022LGB – March 2022LGB – May 2022LGB – June 2022Notes
Executive Principal
Mr L. Brown
/
 AC / / / / 
Head of School
Mrs K. Kell
/
 / AC / / / 
Parent Governors
Dr J. Mrozik
/
 AC / / / / 
Mr A. Jackson
AC
 / AC / AC / 
Ms S. Potter
 / / / / / 
Mrs C. CornellN/AN/AN/A///
Staff Governors
Ms L. Oakley
/
Term Expired 31.10.2021
Mr A. Pendlington
/
 / AC / AC AC 
Mrs S. Harris
 / AC / / / 
Community Governors
Mr C. Welford
AC
 / / / AC AC 
Mrs K. Mason
/
 / / / / / 
Mrs A. Mitchinson
/
 / / AC / AC 
Mr A. Murray
/
 / / / AC / 
Mr I. Routh
AC
 AC / AC AC / 
Miss S. HoneymanN/A/////
Dr D. PatelN/AN/A///AC

Key – Attendance Marks

  • / = Present;
  • AC = Apologies and consented;
  • C = No Apologies but consented;
  • X = No apologies and absence not consented to;
  • AX = Apologies submitted but absence not consented;
  • n/a = Attendance not required.

2020 – 2021

Members

NameType of Governor
Appointment to Office
Members Autumn
Members Spring
Members Summer
 
Allan MansfieldMember and Trustee
 05.12.2016
/
//
 
Alan ShieldMember
 05.12.2016
/
// 
Alan BrundallMember
 05.12.2016
C
AC/
 
Iain FullerMember
01.05.2020
AC
/AC
 
Lee BrownExecutive Principal
 22.04.2014
/
//
 

Trustees

NameType of Governor
Appointment to Office
Trustee Autumn 1
Trustee Autumn 2
Trustee Spring 1
Trustee Spring 2
Trustee Spring 3
Trustee Summer 1
Trustee Summer 2
Trustee Summer 3
Trustee Summer 4
 
Allan MansfieldMember and Trustee
19.01.2021
/
/
/
/
/
/
/
/
/
 
Keith BrentnallTrustee
19.01.2021
/
/
/
/
AC
/
/
/
/
 
Jo LiddleTrustee
19.01.2021
/
/
/
/
/
/
/
/
AC
 
Martin DemoilyTrustee
01.01.2020
/
AC
/
/
/
/
AC
/
 
Andrew TickleTrustee
20.05.2020
/
/
/
AC
/
/
/
/
 
Paul ThwaitesTrustee
18.11.2020
/
/
AC
/
/
//
/
 
Adeel BashirTrustee
17.03.2021
/
/
//
AC
 
Louise FletcherTrustee17.03.2021
/
/
//
AC
 
Janette CharnockTrustee07.07.2021
/
 
Matthew WelchTrustee07.07.2021
/
 
Julie ThomasTrustee07.07.2021
/
 
Lee BrownExecutive Principal
22.04.2014
/
/
/
/
/
/
/
/
 
Iain WolstencroftTrustee
18.11.2020
C
AC
Resigned 13.01.2021
Joanne BiedaTrustee
01.01.2020
/
Resigned 31.10.2020
Nick RhodesTrustee
20.05.2020
/
Resigned 10.11.2020

Finance Committee (Defunct)

NameRole
Autumn 1
Autumn 2
Spring 1
Summer 1
Summer 2
 
Jo LiddleAttendee
/
/
 
Allan MansfieldAttendee
/
/
 
Andrew TickleAttendee
/
/
 
Paul ThwaitesAttendee
/
 
Lee Brown (ex officio)Attendee
/
/
 
Iain WolstencroftAttendee
/
Resigned 13.01.2021
Joanne BiedaAttendee
/
Resigned 31.10.2020
Nick RhodesAttendee
AC
Resigned 10.11.2020

Audit Committee

NameRole
Spring 1
Summer 1
 
Allan MansfieldAttendee
/
/ 
Jo LiddleAttendee
/
/ 
Martin DemoilyAttendee
/
/ 
Lee Brown (ex officio)Attendee
/
/ 

Key – Attendance Marks

  • / = Present;
  • AC = Apologies and consented;
  • C = No Apologies but consented;
  • X = No apologies and absence not consented to;
  • AX = Apologies submitted but absence not consented;
  • n/a = Attendance not required;
  • Post. – Postponed
  • COV – Postponed because of COVID-19 Restrictions

.

Nunthorpe Academy – Subcommittees

 LGB Autumn 1LGB Autumn 2LGB Spring 1LGB Spring 2LGB Summer 1LGB Summer 2Notes
Executive Principal
Mr L. Brown
/
/
//// 
Head of School
Mrs K. Kell
/
/
//// 
Parent Governors
Mr I. Routh
C
AC
ACACACAC 
Dr J. Mrozik
/
///AC 
Mr A. Jackson
/
//// 
Staff Governors
Ms L. Oakley
C
/
AC//AC 
Mr A. Pendlington
//// 
Community Governors
Mr C. Welford
/
/
/CAC/ 
Mrs K. Mason
/
/
//// 
Mrs A. Mitchinson
/
/
//// 
Mr A. Murray
/
//// 
Mrs J. Ross
C
C
Term Expired 18.01.2021
Mr A. Hill
AC
C
Resigned 15.01.2021
Ex-Officio
Mr S. Ward
/
/
//// 

Key – Attendance Marks

  • / = Present;
  • AC = Apologies and consented;
  • C = No Apologies but consented;
  • X = No apologies and absence not consented to;
  • AX = Apologies submitted but absence not consented;
  • n/a = Attendance not required.

Rye Hills Academy – Subcommittees

 LGB Autumn 1LGB Autumn 2LGB Spring 1LGB Spring 2LGB Summer 1LGB Summer 2Notes
Head of School
Mrs C. Waugh
/
/
///  
Parent Governors
Mr M. Smith
C
/
///  
Staff Governors
Miss L. Jones
/
/
///  
Miss R. Seiler
/
/
///  
Community Governors
Mrs J. Hutchinson
AC
/
C//  
Cllr M. Ovens
AC
C
C/AC  
Ms K. Brundall
/
AC
///  
Mrs R. Brown
/
C
CCC  
Mr D. Scott
/
///  
Mr I. Wolstencroft
/
/
Resigned 13.01.2021
Ms A. Coaker
AC
Resigned 07.10.2020
Non-Governing Staff Member
Mr M. Carney
/
/
///  

Key – Attendance Marks

  • / = Present;
  • AC = Apologies and consented;
  • C = No Apologies but consented;
  • X = No apologies and absence not consented to;
  • AX = Apologies submitted but absence not consented;
  • n/a = Attendance not required.
Nunthorpe Academy
North East Schools Teaching Alliance